آشنایی با خاصیت های پارچه سیلیکونی

 

برای بررسی ویژگی ها و خواص پارچه سیلیکونی ، ابتدا بهتر است به خود سیلیکون بپردازیم .سیلیکون یا به عبارت بهتر دی اکسید سیلیسیم که  سیلیس هم نام دارد ،   ترکیب اکسیژن با سیلیسیم است که آنرا اکسیده می کند. سیلیس تقریبا یک پنجم جرم پوسته کره زمین را شامل شده و در دنیا ، یا بهتر است بگوییم بر روی کره ی زمین به شکل ماسه ، سنگ ،  کوارتز ها و کربنات کلسیم به شکل طبیعی وجود داشته است.

از لحاظ علم شیمی ، اتم سلیسیم با نماد Si در جدول تناوبی مشخص شده که عنصری شیمیایی از خانواده شبه فلز ها می باشد.سیلیکون ها از لحاظ ظاهری متفاوت بوده و کاربردهایشان هم متفاوت است همینطور نسبت به گرما مقاوم اند و لاستیکی شکل می باشند.
برخی سیلیکون ها از ترکیب سیلیسیم ، کربن هیدروژن و اکسیژن بدست می آیند. برخی از انواع رایج این پلیمر ها با این اسامی در دنیا نام گذاری شده اند :

سیلیکون لاستیکی ، روغن سیلیکون ، گریس سیلیکون ، رزین سیلیکون ، سیلیکون درزگیری

سیلیکون ها گروه بسیار مفید و پرکار برای پلیمرها هستند. سیلیکون ها در تغییرات دما ، ویژگی های منحصر به فردی را از خودشان نشان می دهند و در برابر تغییرات محصیطی همانند کم شدن و زیاد شدن رطوبت و نور ، استقامت زیادی داشته و ویژگی های خود را حفظ می کنند.

برای مثال روغن سیلیکون نمونه ی بسیار عالی از معرفی ویژگی این ماده است. این محصول بی بو بوده و خاصیتغیر اشتعال زایی نیز دارد.در صنعت برای استفاده بی خطر است چرا که از آن به عنوان محصولی غیر سمی و بیخطر یاد می شود. همچنین به خاطر مقاومت حرارتی اش در صنایعی همچون داروسازی ، صنایع هوا فضا استفاده می شود.

همینطور برای شناسایی خواص سیلیکون ، چسب سیلیکونی را هم می توان ارزیابی نمود. در تراز با چسب های پلیمری و هرگونه چسبی که در صنعت به کار می رود ،  چسب سیلیکونی دارای خواص منحصر به فرد و جدا گانه ای است ، برای مثال حتی در دماهای پایین تر از هفتاد درجه نیز خاصیت الاستیسیته  الاستیسیته را حفظ می نماید.

همینطور تا بالای دویست درجه مقاومت حرارتی داشته و میتوان روی آن حساب باز کرد. و مانند روغن سیلیکونی ، در مجاورت رطوبت و تغییرات دما مقاوم بوده و استقامت مکانیکی اش را حفظ می کند.تقریبا خواص پارچه سیلیکونی نیز مانند دو محصول دیگر است و عنصر مشترک این محصولات ، ویژگی های منحصر به فردش را در این پارچه ها نیز حفظ کرده است.

پارچه و نوارهای نسوز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *