تعریف پتوی نسوز ، ویژگی و کاربردهای آن

 

پتو نسوز یکی از محصولاتی است که به ذخیره سازی و استفاده بهینه از انرژی کمک بسیاری می کند . این امر به دلیل ویژگی های خاص این نوع پتوها است که عایق بسیار قوی در برابر عوامل متعدد می باشند و همینطور حرارت بسیار کمی را در خود ذخیره می کند و در مقابل شوک های حرارتی کاملا آسیب ناپذیر است

این محصول به شکل گسترده ای در کارخانجات به عنوان عایق صنعتی استفاده می شود.پتوهای نسوز به دلیل آن که در برابر گرما با درجات بالا ، عایق بسیار قوی می باشند در روند های تولیدی که حرارت در آنها بسیار بالا می باشد ، کاربرد دارند.

پتوی سرامیکی از رشته های قدرتمند و الیاف سرامیک تهیه می شود و با سوزن دوزی کردن آن در نهایت استقامت مورد نیاز را تولید می کنند.

برخی از این پتوها با کمک توده های زیادی از الیاف گفته شده تهیه می شوند و با فرآیند های مدرن بافندگی ، کیفیت مطلوب را حاصل می کنند.
پتوی نسوز ، ابزار امنیتی است که در جهت خاموش کردن و از بین بردن آتش در نقطه آغازین طراحی شده است و شامل ورقه هایی مقاوم در برابر آتش می باشد که بر روی آتش و حریق قرار می گیرد تا آن را خفه کند.

پتو نسوزهای کوچک ، که معمولا در آشپزخانه ها واطراف خانه استفاده می شود ، معمولا از فایبرگلاس و کولار( Kevlar) ساخته شده است که اغلب به شکلی تاخورده است که برای استفاده سریع و آسان بتوان از آن در راستای خاموش کردن حریق بهره برد.

پتو نسوز ها به همراه کپسول های آتش نشانی موارد ایمنی مقابله با آتش سوزی هستند که در برابر این نوع خطرات کمک کننده می توانند باشند.

این پتوهای غیرقابل اشتعال ، تا دماهای ۹۰۰ درجه قابل استفاده بوده و در آتش سوزی ها و حریق های کوچک ، با خفه کردن آن و جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش ، آن را خاموش می کند. به دلیل سادگی و آسانی استفاده از آن ، یک پتوی نسوز ، برای افرادی که در استفاده از کپسول های آتش نشانی بی تجربه اند ، بهترین انتخاب می باشد.

پتو نسوزهای بزرگتر ، که در آزمایشگاه ها و موقعیت های صنعتی بیشتر استفاده می شود ، معمولا از جامه پشمی ساخته شده اند که آنها را با مایعی ضد حریق آغشته می کنند.

این پتو ها معمولا به شکل عمودی در جاهای مخصوصی قرار می گیرند که بتوان از آنها به سریع ترین شکل ممکن بهره برد و با بیرون کشیدن این پتوها و انداختن روی فردی که لباسش آتش گرفته در نجات دادن او راهگشا بود.

آزبست در پتو نسوزهای قدیمی

برخی پتو نسوزهای قدیمی تر ، از الیاف آزبستی بافته شده ساخته شده بودند که خیلی دارای استاندارد جهانی هم نبودند. این ترکیب ها ، امکان ایجاد خطر در حین انجام عملیات را بالا می بردند.

طریقه استفاده از پتو نسوز

برای این که یک حریق ایجاد شود ، هر سه ضلع مثلث آتش می بایستی حضور داشته باشند : گرما ، سوخت و اکسیژن

پتوی نسوز باید بر روی ماده ی جامد بچسبد و آتش را در برگیرد. چه پتوی نسوز از بالا روی جسم مشتعل قرر گیرد چه اطرافش را محاصره کند ، وظیفه اش آن است که از رسیدن اکسیژن به آتش جلوگیری نماید ، که این باعث خاموشی شعله می شود.

برخی ویژگی های خاص پتو نسوز

دوبار سوزن دوزی شده اند و بافت خاصی دارند.

غیر شکننده اند و انعطاف شان بسیار مناسب است.

در اندازه ها و سایز های مختلف قابل دسترسی می باشند.

الیاف بسیار سبکی در آن به کار رفته است که نسبت به گستردگی اسفاده شان می توانند وزن های مختلفی را تحمل کنند.

قابلیت استفاده چند منظوره برای محافظت در برابر آتش

تا دو هزار و سی صد درجه فارنهایت ظرفیت گرمایی می توانند داشته باشند

بدون استفاده از آزبست در آنها.

کاربردهای پتو نسوز

کاربرد پتوی سرامیکی در تعمیر و عایق سازی کوره ها ، ژنراتور ها ، دیگ های بخار و … می باشند.

جلوگیری از صدمه دیدن و ورود بخار به توربین های گاز و دیگر تجهیزات با دمای بالا است.

به عنوان عایق لوله ها می توانند کاربرد داشته باشند.

برای درزگیری درها و دیگر منافذ اتاق ها

تصفیه درجه حرارت هوا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *